Slide1 background

Doğa ile dost rejenere iplikler


Rejenere İplik
 
Üretim teknolojisi konusunda Türkiye'nin öncü kuruluşlarından olan Aras İplik, 1997 yılındaki kuruluşundan bu yana renkli rejenere iplik üreterek, temiz dünya oluşumuna katkıda bulunmaktadır.
Rejenere İplik Üretiminin % 80'nini başta Avrupa olmak üzere dünyanın farklı bölgelerindeki 30'u aşkın ülkeye ihraç etmekde geri kalan kapasitesini iç pazarda satışa sunmaktadır.
Tesisimizde Ne 3/1 ile Ne 30/1 arasında , pamuk polyester , pamuk akrilik , %100 akrilik , viskon ve yün karışımlı rejenere iplik üretimi yapılmaktadır.
 
                       

SÜRDÜREBİLİRLİK VE ETİKLERİMİZ


 
                     
           

 

Rejenere İplik Nedir ?

 

 

Rejenere iplik üretiminin ana hammaddesi geri dönüştürülmüş elyaftır. Çeşitli tekstil işletmelerinden toplanan iplik parçası ve kumaş kırpıntıları , daha çok pamuk , polyester , viskon gibi lifler içermektedir.Toplanan lifler ilk olrak sınıflandırma ve renk ayrıştırma işlemine tabi tutulduktan sonra küçük parçalar halinde kesilerek Şifanoz adı verilen , üzeri lif açıcı tellerle kaplı makinede elyaf haline getirilirler. Elde edilen elyaf yüksek oranda kısa lifler içerdiği için , rejenere iplik üretiminde yüksek lif boyuna sahip polyester , akrilik gibi sentetik elyaflarla karıştırılarak sağlanan mukavemet artışı ile rejenere iplik üretimi yapılabilmektedir.

Artan dünya nüfusuna bağlı olarak yükselen tüketim miktarının , çevreye ve ekolojik dengeye büyük zararlar vermesinden dolayı her sektörde geri dönüşümlü(rejenere) ürünler ön plana çıkarak daha fazla önem kazanmaktadır.

Tesisimizdeki son teknoloji Open End iplik eğirme makineleri ve uygulanan kalite kontrol sistemi ile birlikte dünya standartlarında rejenere iplik üretimi yapılmaktadır. Daha düşük enerji sarfiyatı yanında , su , kimyasal ve boyar madde kullanılmadan ürettiğimiz rejenere iplikler sahip oldukları geri dönüşüm belğeleri ile daha yeşil dünya oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

Rejenere İplik Nasıl Yapılır ?

Çeşitli tekstil işletmelerinden toplanan , kumaş ve iplik atıkları öncelikle tasnif işlemine tabi tutulur.

Sınıflandırılması tamamlanan kumaş parçaları , elyaf açma makinesinde renkli rejenere ( geri dönüşümlü) hammadde haline getirilir. Elde edilen hammadde kısa lif boyu içerdiği için , lif boyu yüksek sentetik elyaflarla karıştırma işlemi yapılır. Sonrasında oluşan karışıma tarak makinelerinde tarama işlemi uygulanır. Buradan elde edilen şerit , openend adı verilen rotor eğirme makinelerinde rejenere iplik haline getirilir.

Rejenere İplik Neden Önemlidir ?

Hızla çoğalan dünya nufusuna parallel olarak artan tüketim miktarı dünyamıza ve dolayısıyla çevremize büyük zararlar vermektedir. Gelecek nesillere daha temiz ve sağlıklı yarınlar bırakmak için hepimize önemli görevler düşmektedir. Tekstil sektöründe geri dönüştürülmüş hammadde ile üretilen rejenere iplik temiz dünya oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Su , boyar madde ve kimyasal madde kullanılmadan üretilen rejenere iplik , daha yeşil bir dünyanın teminatıdır.

 

©2017 - Aras İplik. Tüm Hakları Saklıdır. TTKobi Hazır Web Sitesi